fbpx

Przygotowanie do USG

Przeciwwskazania, dane techniczne.

Badanie usg z reguły przeprowadzane jest w pozycji leżącej. Przed badaniem należy odsłonić odpowiednią partię powierzchni ciała. Lekarz smaruje okolicę specjalnym żelem, a następnie przesuwa głowicę aparatu ultrasonograficznego. Obraz ukazuje się na ekranie monitora urządzenia USG, a specjalista wydaje pacjentowi gotowy wynik w postaci opisu oraz zdjęcia.
Image
Image
Image

USG tarczycy

To badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga przygotowania, brak przeciwskazań. Oceniamy morfologie tarczycy i otaczających wezłow chłonnych Możemy ocenic czy tarczyca jest powiększona , w stanie zapalnym czy są guzki i jakiego charakteru. Wskazaniem jest ból, obrzek, choroby tarczycy, podejrzenie chorób tarczycy, monitorowanie i mkontrola zmian guzowatych tarczycy
Image

USG węzłów chłonnych

To badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga przygotowania, brak przeciwskazań USG węzłów chłonnych stanowi podstawowe badanie diagnostyczne, które umożliwia szybką i dokładną ocenę wielkości, kształtu, morfologii i unaczynienia węzłów chłonnych. Możemy wstępne ocenić przyczynę powiększenia węzłów chłonnych USG pozwala rozróżnić patologiczne od odczynowych węzłów chłonnych i określa dalszą diagnostykę
Image

USG jamy brzusznej

To badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne , wymaga przygotowania 6 godzin przed badaniem nie spożywamy posiłku , bez żucia gumy i palenia godzine przed badaniem, podanie leku typu espumisan 4x2 dzięń przed i w dniu badania. Oceniamy wątroby, pęcherzyk żółciowy, trzustkę, nerki, śledzionę, pęcherz moczowy, prostatę u mężczyzn i drogi rodneu kobiet, aorta i główne naczynia, węzły chłonne. Wskazaniem jest badanie kontrolne, schodzenia lub podejrzenie choroby danych narządów, bóle,
Image

USG jamy brzusznej u dzieci

To badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne , wymaga przygotowania przez podanie leku typu espumisan 4x2 dzięń przed i w dniu badania. Oceniamy wątroby, pęcherzyk żółciowy, trzustkę, nerki, śledzionę, pęcherz moczowy, prostatę u mężczyzn i drogi rodneu kobiet, aorta i główne naczynia, węzły chłonne. Wskazaniem jest badanie kontrolne, schodzenia lub podejrzenie choroby danych narządów, bóle,
Image

USG worka mosznowego (jąder)

To badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga przygotowania, brak przeciwskazań Oceniamy jądra, najądrza i powrózek nasienny . Wskazaniem jest brak jąder w worku - szukanie lokalizacji, wodniak, ból, obrzek, zmiany guzowate, asymetria.
Image

Badanie USG worka mosznowego (jąder) u dzieci

To badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga przygotowania, brak przeciwskazań Oceniamy jądra, najądrza i powrózek nasienny. Wskazaniem jest brak jąder w worku - szukanie lokalizacji, wodniak, ból, obrzek, zmiany guzowate, asymetria
Image

USG tarczycy u dzieci

To badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga przygotowania, brak przeciwskazań U dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym obserwuje się powiększenie węzłów chłonnych, co często budzi niepokój rodziców. USG węzłów chłonnych stanowi podstawowe badanie diagnostyczne, które umożliwia szybką i dokładną ocenę wielkości, kształtu, morfologii i unaczynienia węzłów chłonnych. Możemy wstępne ocenić przyczynę powiększenia węzłów chłonnych USG pozwala rozróżnić patologiczne od odczynowych węzłów chłonnych i określa dalszą diagnostykę
Image

USG węzłów chłonnych u dzieci

To badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga przygotowania, brak przeciwskazań. Oceniamy morfologie  tarczycy i otaczających wezłow chłonnych. Możemy ocenic czy tarczyca jest powiększona, w stanie zapalnym czy są guzki i  jakiego charakteru. Wskazaniem jest  ból, obrzek, choroby tarczycy, podejrzenie  chorób tarczycy, monitorowanie i mkontrola zmian guzowatych tarczycy
Image

USG szyi

To badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga przygotowania, brak przeciwskazań. Oceniamy ślinianki, tarczycę, węzły chłonne, głownie pnie naczyniowe. Wskazaniem są guzki, obrzęk ból.
Image

USG ślinianek

To badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga przygotowania, brak przeciwskazań. Oceniamy śliniaki podżuchwowe i przyuszne i językowe .Wskazania ból obrzek, podejrzenie kamicy, wyczuwane zmiany.
Image

USG dużych stawów jedna strona - staw barkowy

To badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga przygotowania, brak przeciwskazań. Badanie  wykonujemy na siedząco. Oceniamy ścięgno głowy długiej mieśnia dwugłowego ramienia, ścięgno mieśnia podłopatkowego, nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego i obłego mniejszego, więzadło kruczo-barkowe, kaletki, staw  barkowo-obojczykowy, Wskazaniem do badania jest ból, uraz, obrzeki ograniczenie  ruchomości.
Image

USG dużych stawów jedna strona - staw łokciowy

To badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga przygotowania, brak przeciwskazań. W trakcie badania oceniamy ścięgno mięśnia dwugłowego ramienia, nerw pośrodkowy, promieniowy, ścięgno wspólne prostowników, ścięgno wspólne zginaczy, kanał nerwu łokciowego i nerw łokciowy. Wskazania do badania łokieć tenisisty, łokieć  golfisty, niestabilność stawu, zmiany zwyrodnieniowe, obrzęk stawu, stan zapalny stan po urazie, np. po złamaniu, przeciążenie.
Image

USG dużych stawów jedna strona - staw nadgarstka

To badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga przygotowania, brak przeciwskazań. W trakcie badania oceniamy ścięgna mieśni prostowników i zginaczy, kanał nadgarstka i nerw pośrodkowy, kanał Guyona (nerw łokciowy i tętnice łokciową). Wskazaniem jest ból ostry i przewlekły, zmiany pourazowe, podejrzenie zespołu cieśni nadgarstka.
Image

USG staw kolanowy

To badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga przygotowania, brak przeciwskazań. Pacjent do badania leży na plecach ze zgietym kolanem i na brzuchu.
W trakcie badania oceniamy ściegno mięsnia czworogłwego uda, więzadło rzepki, troczk, więzadła poboczne boczne i przyśrodkowe, łąkotki, chrząstki, tetnice i żyłe podkolanową oraz nerw piszczelowy i strzałkowy. Wskazaniem do badania jest ból, obrzek ,uraz, kontrola po leczeniu
Image

USG stawu skokowego

To badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga przygotowania, brak przeciwskazań. Pacjent do badania leży na plecach ze zgietym kolanem i na brzuchu celem oceny ścięgna Achillesa. W trakcie badania oceniamy: przedział boczny-więzadło skokowo-strzałkowe przednie, piszczelowo-strzałkowoprzednie, piętowo-strzałkowe i ścięgna mięśni strzałkowych. Przedział przyśrodkowy – więzadlo trójgraniaste, kanał kostki przyśrodkowej, Przedział tylny ścięgno Achillesa, tylny zachyłek piszczelowo-skokowy. Przedział przedni – ścięgna grupy przedniej i nerw strzałkowy głęboki, przedni zachyłek piszczelowo-skokowy.Wskazania do wykonania badania to uraz, ból, obrzęk , zaczerwienienie, ograniczenie ruchomości.
Image

USG tkanek miękkich

To badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga przygotowania, oecniamy sytrkture badaną określamy jej charakter.
Image

USG gruczołów sutkowych u kobiet z oceną węzłów chłonnych

To badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga przygotowania, brak przeciwskazań, Idelany czas po okresie. Oceniamy zawsze oba gruczoły sutkowe i doły  pachowe. Badanie wg PTU wykonujemy raz w roku profilaktycznie. W przypadku raka  piersi w linii prostej mama/babcia co 6 mcy, w czasie ciązy i 2-3mce po zakończeniu  karmienia. Oraz w  każdym  przypadku zmian guzowatych, bólów obrzeków zmian pourazowych, kontrola po leczeniu.
Image

USG gruczołów sutkowych u mężczyzn z oceną węzłów chłonnych

To  badanie jest nieinwazyjne bezbolesne nie wymaga przygotowania, brak p/ wskazań. Oceniamy oba gruczoły sutkowe i doły  pachowe. Wskazaniem jest ból obrzek, zmiany guzowate, kontrola po leczeniu.
Image

USG Doppler układu żylnego obu/jednej kończyny dolnej

To badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga przygotowania, brak przeciwskazań. Badanie wykonujemy na leżąco i na stojąco. Oceniamy ujście żyły odpiszczelowej i jej przebieg i wydolność, żyłę odstrzałkową oraz żyły głebokie żyła  udowa, podkolanowa, żyły piszczelowe. Wskazaniem do badania są obrzęki, bóle, żylaki, owrzodzenia, podejrzenie zakrzepicy
Image

USG Doppler układu tętniczego obu/jednej kończyny dolnej

To badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga przygotowania, brak przeciwskazań. W czasie badania oceniamy aortę, tetnice biodrowe, udowe, tętnice podkolanową i piszczelowe przednie i tylne. Wskazaniem do badania jest miażdzyca stany po urazie, bóle kk dolnych, mrowienia, drętwienia, złe gojenie się ran, kontrola po zabiegach.
Image

USG Doppler obu/jednej kończyn górnych

To badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga przygotowania, brak przeciwskazań. W czasie badania oceniamy żyłę podobojczykową, pachową, odłokciową, odpromieniową, sprawdzamy wydolność i podatność na ucisk – czy jest zakrzepica, oceniamy też układ tętniczy czy jest drożny, czy są zwęzenia tetniaki, przetoki oceniamy tętnice podobojczykową, pachową, ramienną, promieniową i łokciową. Wskazaniem do badania są stany po urazie, zaniki miesniowe, oziebienie kończyny, mrowienie, bóle.
Image

USG Doppler tętnic szyjnych

To badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga przygotowania, brak przeciwskazań. W trakcie badania oceniamy tetnice szyjne wspólną zewnętrzą i wewnętrzą oraz tętnice kręgowe, oceniamy grubość IM-błony wewnętrznej, zwężenia, blaszki miązdzycowe, tętniaki, utrudnienia przepływu. Wskazane jest w diagnostyce miażdzycy, zawrotach głowy, bólach głowy, zaburzeniach widzenia, pamięci, szumach usznych, po omdlaniach, udarach.
Image

USG Doppler tętnic nerkowych

To badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, wymaga przygotowania jak do usg jamy brzusznej 6 godzin na czczo, godzinę przed nie można palić rzuć gumy, wskazane wziąć leki p/ wzdęciowe typu espumisan dzień przed i w dniu badania 3x2 tabletki ,brak przeciwskazań Ocenia stan unaczynienia nerek, ich budowe oraz naczynia nereki. Wskazane jest przy diagnostyce nadciśnienia, nagłym pogorszeniu funkcji nerek, nerki przeszczepionej.
Image

USG Doppler układu wrotnego jamy brzusznej

To badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, wymaga przygotowania jak do usg jamy brzusznej 6 godzin na czczo, godzinę przed nie można palić rzuć gumy, wskazane wziąć leki p/ wzdęciowe typu espumisan dzień przed i w dniu badania 3x2 tabletki, brak przeciwskazań. Zadaniem USG układu wrotnego jest ocena budowy wątroby i śledziony z uwzględnieniem układu naczyniowego – żyły wrotnej która powstaje z połaczenia żyły kreskowej górnej i śledzionowej. Badanie to ocenia drożnośc układu wrotnego cechy nadciśnienia, wykonuje się najcześciej w marskości watroby, po przewlekłym zapaleniu wątroby.
Image

USG Doppler naczyń trzewnych jamy brzusznej

To badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, wymaga przygotowania jak do usg jamy brzusznej 6 godzin na czczo ,godzinę przed nie można palić rzuć gumy , wskazane wziąć leki p/ wzdęciowe typu espumisan dzień przed i w dniu badania 3x2 tabletki ,brakprzeciwskazań USG Doppler tętnic trzewnych (pień trzewny, tętnica krezkowa górna, dolna i jej gałęzie) służy do oceny ich budowy i przepływów. Badanie wykonuje się w celu diagnostyki zwężeń i wykrywania tętniaków. Tętnice te zaopatrują w krew wszystkie narządy znajdujące się w jamie brzusznej (wątrobę, śledzionę, trzustkę, pęcherzyk żółciowy, żołądek, dwunastnicę i jelito grube). Ich zwężenie może doprowadzić do niedokrwienia organów co może objawiać się bólem i gorszą pracą danego narządu .Wskazaniem do wykonania badania są bóle brzucha połączone z utratą wagi, zdiagnozowana miażdżyca, wiek powyżej 65 roku życia nawet bez występowania objawów.
Image

USG płuc i opłucnej 

To nieinwazyjne i bezbolesne badanie nie wymagające przygotowania , wykonujemy dzieciom i dorosłym .Jest bezpieczne , można je powtarzać , brak p/ wskazań. Badanie to pozwala rozpoznać  odmę opłucnową, krwawienie do jamy opłucnej, obrzęk płuc, zatorowość płucną, stłuczenie płuca czy zmiany zapalne i nowotworowe. Badanie to ma też swoje ograniczenia  najważniejszym z nich jest brak możliwości oceny patologii położonych w głębokich partiach płuc w sytuacji gdy zmiany te nie przylegają do ich powierzchni. Uważa się, że aż 97,5% zmian istotnych klinicznie ma kontakt z powierzchnią opłucnej i jest widoczna w badaniu USG. Badanie to jednak nie może zastąpić badania rentgenowskiego w badaniach przesiewowych u osób dorosłych ponieważ nie pozwala w pełni wykluczyć obecności zmian nowotworowych w głębszych partiach płuc.

Współpracujemy

Z MEDICOVER

POLMED 

INTERPOLSKA 

PORADNIA  UNIMED ZABRZE
NZOZ UNIMED ZABRZE PADEREWSKIEGO 2 
+48 32 275 03 81

Poradnia Na Dubiela Klepaczka Wach Sp.j.,
ul. Pawła Dubiela 3, 41-800 Zabrze,

NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ
MED-DENTAL 41-706 Ruda Śląska , ul. Harcerska 3 

PORADNIA MEDERIS ZABRZE
NZOZ  MEDERIS ZABRZE PLAC KRAKOWSKI 10 
32 271 03 47   http://www.mederis.pl/

DANE KONTAKTOWE

Centrum Ultrasonograficznej Diagnostyki s.c.
Magdalena Romańczuk,
Patrycja Wyciszczok-Łowińska
ul. ŁASKIEGO 3
ZABRZE - PAWŁÓW
NIP 648-279-23-61
REGON - 381750852

Rejestracja:
od pon-piątku 735-589-594

Zapisz się do naszego newslettera!

Zaakceptuj Warunki korzystania oraz Polityka prywatności